Hippo Kilpurit

Hippo Kilpurit esikilpavalmennus on ensimmäinen askel TATS:n kilpavalmennuspolulla. Toiminta on ikäluokan lapsille avointa ikäkausitoimintaa. Valintakriteereinä on lapsen oma innostuminen tenniksestä sekä liikunnallinen/urheilullinen aktiivisuus. Hippo Kilpureihin liitytään Hippotenniksen startti- ja harrastekursseilta. Mukaan voi liittyä myös kauden ollessa jo käynnissä.

Kilpurien harjoitukset ovat yksilöllisiä ja niissä keskitytään erityisesti lasten yleistaitavuuden, nopeuskoordinaation ja tenniksen lajitaitojen kehittämiseen. Harjoituksissa on kilpavalmennuksellinen ote. Valmentajina toimivat TATS:n kokeneet U12 kilpavalmennuksen ammattilaiset.

Hippo Kilpureissa saavutettu erinomainen minitenniksen pelitaito toimii pohjana pelaajan siirtyessä TATS U12 kilpavalmennustoimintaan. Kilpurien kausi alkaa 2.9.2019 ja pelaajia otetaan mukaan koko sisäkauden ajan.

Harjoittelu

Hippo Kilpurien harjoituspäivät ovat maanantai-torstai ja lauantai. Harjoitusten kesto on 60 minuuttia. Harjoituksia on 2-4 kertaa viikossa. Sunnuntaisin järjestetään täydentävää kilpailu-, peli- ja taitokoulutoimintaa 1-2 kertaa kuukaudessa, joihin pelaajat osallistuvat oman innokkuuden ja aikataulujensa puitteissa. Harjoituspäivätoiveet voi ilmoittaa ilmoittautumisen yhteydessä.

Yhteenveto Hippo Kilpurit sisäkausi 2019-2020
 • Tarkoitettu 2010-2014 syntyneille lapsille.
 • Sisäkausi 2.9.2019 – 10.5.2020.
 • Harjoitukset  2-4 kertaa viikossa 60 minuuttia kerrallaan.
 • Täydentävää ohjelmaa sunnuntaisin 1-2 kertaa kuukaudessa.
 • Valmentajina seuran U12 kilpavalmentajat.

Hinnat ja laskutus

 • Perusharjoitukset 2 kertaa viikossa + täydentävä ohjelma 130 euroa / kk
 • Perusharjoitukset 3 kertaa viikossa + täydentävä ohjelma 180 euroa / kk
 • Perusharjoitukset 4 kertaa viikossa + täydentävä ohjelma 230 euroa / kk
 • Sisäkaudelta laskutetaan 8 kuukautta (syys-huhtikuu).

Harjoituksia ei pidetä

 • Itsenäisyyspäivänä
 • Syyslomalla vko 42
 • Joululomalla vkot 52-01
 • Talvilomalla vko 09
 • Pääsiäisenä
 • Vappuna

Lisätiedot ja ilmoittautuminen

 • Kysy Hippo Kilpureista: jarkko.tuomisto(at)tampereentennisseura.fi
 • Ilmoittautuminen alla olevasta linkistä.

× Kuinka voimme auttaa?